Miniprieskum o de/kriminalizácii marihuany

Autor: Rastislav Ďurove | 23.5.2011 o 11:25 | (upravené 31.3.2012 o 13:15) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1051x

Téma marihuany čoraz častejšie rezonuje našou spoločnosťou, a to nielen v rámci agendy jednej politickej strany, ale našťastie aj z podnetov postupne sa formujúcej občianskej spoločnosti požadujúcej zmysluplnejšiu úpravu vzťahov v oblasti drogovej problematiky. Najzákladnejší stupeň tejto zmeny predstavuje dekriminalizácia prechovávania marihuany (čoby najrozšírenejšej mäkkej drogy v SR) pre vlastnú potrebu. Posun akýmkoľvek zmysluplným smerom však komplikuje skutočnosť, že relatívne malé percento slovenskej populácie v skutočnosti pozná rozdiel medzi dekriminalizáciou a legalizácou tejto nelegálnej látky.

DEKRIMINALIZÁCIA teda predstavuje vyňatie konkrétneho konania z pôsobnosti Trestného zákona, v tomto prípade prechovávania marihuany v malom presne určenom množstve pre vlastnú potrebu užívateľa, a posudzovanie a sankcionovanie tohto konania len ako priestupku, za ktorý možno vo väčšine prípadov uložiť napr. finančnú pokutu. Toto konanie teda naďalej ostáva protiprávne a varovný prst našich patriarchov ostáva naďalej zdvihnutý, avšak bez negatívnych sociálnych dôsledkov na užívateľov marihuany v podobe ich stotožňovania s kriminálnymi živlami a zápismi v registri trestov, ktoré môžu výrazne obmedziť ich ďalšie uplatnenie v spoločnosti. V praxi by táto zmena zároveň predstavovala uvoľnenie personálnych kapacít v súvislosti s vedením trestného konania ako aj výrazné zníženie výdavkov štátu v súvislosti so súčasným procesom dokazovania. Na druhej strane by príjmy z pokút ukladaných užívateľom marihuany mohli predstavovať voľné zdroje štátneho rozpoču (v čase finančnej krízy dosť relevatný dôvod), ktoré by sa mohli zmysluplne využívať napr. na šírenie osvety o rizikách užívania drog, znižovanie škôd spojených s ich užívaním a pod.

LEGALIZÁCIA však znamená uznanie konkrétneho protiprávneho konania súvisiaceho s drogami za zákonné a dovolené bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov a obmedzení. V praxi by to mohlo znamenať napr. voľný predaj a nákup konkrétnych psychoaktívnych látok ako ktorejkoľvek inej komodity na miestach na to určených (lekárne, coffe shopy a pod.). Avšak vzhľadom na súčasné medzinárodnopráve záväzky SR, deklarovaný záujem štátu na ochrane zdravia a absolútne nedostatočnú podporu osvetových a preventívnych aktivít v oblasti drogovej problematiky zjavne nemožno legalizáciu drog (marihuany) v súčasnosti považovať za reálnu ani prijateľnú.

Postoj aktívnej časti slovenskej populácie k téme de/kriminalizácie marihuany vyplýva z nižšie uvedenej ankety, do ktorej sa tiež môžete zapojiť...

Zdroj: http://rastamama.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?